Koncepce pro následující sezónu

V následujících řádcích bych rád upřesnil naše cíle a cestu, která k nim povede. Byl bych velmi rád, kdyby si každý pročetl následující věty, a v případě nejasností či nesouhlasu, se ihned ozval. Pokud tomu tak nebude, pak žádám o dodržování a respektování těchto několika málo pravidel.

Výsledek je pro nás druhořadým. Hlavním cílem našeho snažení bude u hráčů povzbudit chuť a vztah ke hře jako takové. Fotbal děti začaly hrát z důvodu radosti a zábavy, a i nyní by to mělo být jejich hlavní hnací silou. A právě Vy rodiče, Ti kteří s nimi tráví nejvíce času a jejich názor a slova jsou pro ně vším, byste je měli v tomto podporovat. Povzbuzovat a chválit, jelikož strach z chyby a neúspěchů je náš společný největší nepřítel. Jestliže hráč po jakékoliv pokažené věci ihned vysílá pohled k rodičům ohledně reakce, pak je na velmi špatné cestě v procesu učení a pravděpodobně nikdy nedosáhne takových výsledků jako hráč samostatný.

Chyba je přirozená v procesu učení a nebojme se dělat chyby. Jsou ještě děti a jejich vývoj bude plný chyb. Pokud se z každé chyby něco naučíme a posune nás dále, pak to bude perfektní a to bude práce nás trenérů. Rozvíjejme v dětech chuť po zdolávání těžkých překážek, chuť postavit se výzvám a na chyby pohlížet jako na zkušenost, nikoliv jako na fatální neúspěch. Poukazujme spíše na pozitivní věci a povzbuzujme k odvaze a samostatnosti, nikoliv jen ke strojovému plnění pokynů. Nekřičte na ně během zápasů či tréninků, sami na věci přijdou a my jim dáme podněty, aby tomu tak skutečně bylo. Pokud se chcete projevit tak spíše slovy podpory např. skvěle, příště to vyjde, věř si či po chybě nevadí.

Jejich zápasy a turnaje nejsou finále Ligy mistrů, úspěch je krásný a příjemný, ale vždy se dívejme na cestu, kterou jsme k němu došli. Chceme přece vychovat fotbalistu a hlavně člověka pro velký fotbal, nikoliv jen Mistra světa v 10 letech. Nejlepší fotbalisté se naučili základy na ulicích či trávě za barákem, kde nebyli jejich rodiče, co jim říkali: „Máš za sebou hráče!“ či „Co to zase děláš?“ nebo „Přihraj Jeníkovi!“. Vše vyplyne samo z toho hlavního a jediného, kde to začalo, a to je hra. Buďme jen trpěliví a mějme na paměti, že jsou to jen a jen děti, co se přišly bavit a mít z toho radost.

Hrajme, hrajme, chvalme, povzbuzujme a učme se z chyb.

Děkuji David Šourek.

Informace ohledně sezóny 2018/2019

  • Sraz na trénink bude vždy alespoň 10 minut před začátkem tréninku v kabině!
  • Rodiče nechodí do kabiny, hráči si nosí věci sami
  • Každý se bude po tréninku sprchovat, bude-li to organizačně možné
  • Omluva z tréninku vždy alespoň hodinu předem ideálně formou SMS jednomu z trenérů
  • Rodiče mohou trénink sledovat z prostor jim určených, nikoliv na hrací ploše, děkuji